Filosofie

Filosofie značky
Po milionech let evoluce se lidská noha stala mistrovským dílem biomechaniky a každý běžec je typický svým přirozeným a  efektivním běžeckým stylem. Naší filozofií je vytvářet  produkty na základě poznatků přirozené biomechaniky lidského těla. Inspiraci a pomoc hledáme v přirozeném pohybu těla. Lidské chodidlo je perfektně připraveno flexibilně reagovat na všechny mechanické změny, které nám nabízí zemský terén. Přiblížením chodidla blíže k povrchu napomůže každému běžci mnohem lépe vnímat povrch a rozvíjet tak přirozeně efektivní běžecký styl.
Skály, suť, kameny, bláto, tráva, podrost, trny, sníh, led, rozpálený asfalt. Běh z velké části není možný bez ochrany chodidla. Každý běžec tuto ochranu potřebuje. A každému, ať už elitnímu nebo pouze rekreačnímu vyznavači běhu, nabízíme výběr vhodné sportovní obuvi pro jednotlivé typy povrchu.
Hned na začátku je třeba poznamenat, že přechodem k nízkoprofilové běžecké obuvi se upraví běžecký styl. Čím nižší mezipodešev budete používat, tím více budete došlapovat na střed chodidla, přirozeně mírně rolovat dovnitř a následně uvolňovat odrazovou energii v každém kroku. Došlapová energie se rozkládá na celé ploše chodidla a mnohem efektivněji přecházíte do fáze odrazu. Chodidlo zde není izolováno od pohybu, ale může přirozeně pracovat. Důležitým faktem je také to, že chodidlo svým odvalováním po vnější straně přirozeně posilujete svou klenbu před propadnutím (pronace). Jednoduše řečeno, co je posilováno a pracuje, je ve formě, co je podporováno nebo izolováno, má tendenci být oslabováno.
Naopak čím vyšší mezipodešev budete používat, tím více budete došlapovat na patu, propadat se v tlumení boty.
Běh naboso nebo přirozený běh je spojován s menším množstvím akutních a chronických zranění kotníků a dolních končetin. Více info na www.inov-8.com/research

Přirozený běh
Drtivá většina výrobců běžecké obuvi dosud vyráběla obuv s filosofií, že je potřeba eliminovat negativní nárazovou energii při došlapu. A právě z tohoto důvodu se začal vkládat do konstrukce mezipodešve tlumící klín (v tomto klínu jsou zakomponovány „technologie“ ), který nadzvedl patu o 12 až 25 mm. Tím bylo docíleno měkčích došlapů na hranu paty, nicméně na druhé straně dochází k výraznému oslabování chodidel (což je také důvod, proč má dnešní populace takové problémy s pronací) a zatížení kloubů, které jsou přetěžovány došlapem pod úhlem mimo osu pohybu (došlap na patu). Naše tělo, celý náš pohybový aparát si za celou dobu, kdy jsme se v takové obuvi pohybovali zvyklo na určitou míru zátěže, posílilo patřičné partie svalů a šlach. Pokud se nyní rozhodneme snížit profil běžecké obuvi, musíme mít na paměti fakt, že bude potřeba také poskytnout tělu čas, aby si pohybem v nízkoprofilové, minimalistické nebo barefoot obuvi posílilo jiné partie svalů a šlach, které budou během v této obuvi nyní zatěžovány (podobně jako když sundáte po 6 týdnech sádru z nohy). A právě Inov-8 nabízí sofistikovaný systém, podle kterého můžete postupně snižovat profil běžeckých bot, pracovat tak na svém běžeckém stylu, poskytovat svým chodidlům a celému tělo symetrickou zátěž a v konečném důsledku běhat lépe a efektivněji. Systém (SHOC-ZONE) tkví v tom, že vyrábíme obuv s různým sklonem pata-špička na základě kterého si můžete vybrat sklon, úroveň tlumení, poskytnutí přirozené práce vašim chodidlům a celém běžeckému aparátu a v neposlední řadě můžete pracovat na svém běžeckém stylu.
SHOC-ZONE pod označením 4,3,2,1,0 nám v podstatě označuje sklon pata-špička. V praxi má každá bota na patě mezipodešve vylisovány 4, 3, 2 nebo 1 šipku (příp. nápis ZERO), kde každá šipka označuje 3 mm výškového rozdílu pata-špička (SHOC-ZONE 3 má tedy 9 mm výškového rozdílu mezi patou a špičkou, naopak jednička má tento rozdíl pouhé 3 mm). 
SHOC-ZONE 4 – obuv se sklonem 12 mm, maximální úroveň tlumení, průměrně tlumená bota na trhu
SHOC-ZONE 3 – obuv se sklonem 9 mm, ideální pro všechny, kdo chtějí začít snižovat profil své běžecké obuvi
SHOC-ZONE 2 – obuv se sklone 6 mm, skvělá volba pro rychlou tréninkovou botu u pokročilých běžců, případně závodní botu
SHOC-ZONE 1 – obuv se sklonem 3 mm, výborná volba pro závodní botu, u běžců s posílenými lýtky a chodidly výborná volba na všechny distance
SHOC-ZONE ZERO – obuv s nulovým sklonem pro všechny vyznavače minimalismu, popřípadě barefoot běhu. Nicméně nula není nula. Nabízíme také SHOC-ZONE ZERO, který nabízí „barefoot“ zážitek z běhu, ale také SHOC-ZONE ZERO, kde je nulový sklon pata špička, ale pod chodidlem je dostatečná vrstva materiálu, která zajišťuje komfort při běhu s patřičnou mírou „tlumení“.

Primární část funkčních vlastností běžecké boty tvoří mezipodešev. Právě do mezipodešví implementuje většina výrobců své tlumící systémy,  a tyto pak zvedají patu. Nadzvednutá pata usnadňuje chůzi, nicméně běh je mnohem dynamičtější pohyb. Z obrázku je naprosto jasně patrné, že čím vyšší výškový rozdíl mezi patou a špičkou u běžecké boty máme, tíme více došalpujeme na hranu paty, propadáme se v tlumení mezipodešve a teprve následně přecházíme  kolébkových mechanismem do fáze odrazu. Velmi důležitý je zde úhel, pod kterým došlapujeme - mimo osu pohybu, došlapová energie se rozkládá v kloubech a zádech, a běh v takovéto obuvi není zrovna efektivní. Naopak při běhu na boso nebo v obuvi s nulovým sklonem pata-špička, dopadají chodidla na zem v ose pohybu, nepropadáme se v tlumení mezipodešve, došlapová energie se rozkládá na celé ploše chodidel, a proto je tento pohyb mnohem efektivnější a v konečném důsledku nedochází k tak výraznému přetěžování kloubů.

Pochopitelně, pokud se celý život pohybuji v obuvi, která má výrazný sklon pata-špička (12 a více mm), mám posílený celý pohybový aparát, svaly a šlachy na tento způsob běhu (přes patu). Nemohu tedy začít okamžitě začít běhat stejné objemy v nízkoprofilové obuvi, ale musím dát svému tělu čas a prostor na posílení jiných partií svalů a šlach, které nebyly dosud tak zatěžovány ( zejména lýtka, achilovky).


Dalším argumentem pro nízkoprofilovou botu je jakási "kvalita" došlapu. Jak už bylo napsáno výše, jakýkoliv došlap přes patu není zrovna efektivní. Ale když k tomu přidáme fakt, že došlapuji na kulatou patu, kterou rozhodně nemohu "číst" povrch tak detailně, jako když došlapuji na střed chodidla nebo na špičku. Právě došlapem na příčnou klenbu (špičku) mohu "číst" probíhaný povrch mnohem přesněji a výrazně tak eliminuji různé formy podvrtnutí.

Způsob došlapu v botě se sklonem pata-špička 12 mm a způsob došlapu v botě s nulovým sklonem asi nejlépe demonstruje tohle video. Upozorňuji, že tento příklad ukazuje pouze fyzikální vlastnosti běžecké boty se sklonem a bez sklonu, které pochopitelně ovlivňují další faktory (běžecký styl, intenzita pohybu, podložka, únava, váha,...). A teď si představte na jaké ploše podešve se rozkládá došlap v botě se sklonem 25 mm a více...





Z videa je tedy patrné, že čím více budu snižovat výšku sklonu své běžecké boty směrem k nule, tím více budu došalpávat na střed chodidla, do osy pohybu, a tím efektivněji budu běhat.
Není cílem "donutit" běžce běhat v botách s nulovým sklonem. Buďte svobodní a najděte si úroveň sklonu, který vám osobně nejvíce vyhovuje. A právě Inov-8 nabízí tuto možnost výběru takového sklonu pata-špička, takového vnímání a radosti z běhu, který může každému běžci vyhovovat jak v daném prostředí (off-road, trail, silnice) tak i na danou úroveň (trénink, tempo, závod, ultra).


Pokud dosud běháte v průměrně tlumené botě a rozhodli jste se snižovat svůj profil běžecké boty, vřele doporučujeme začít právě s botou, která má SHOC-ZONE 3. Právě proto, abyste postupně, přirozeně, efektivně a bez nežádoucích následků (přetížení lýtkových svalů nebo achilovek) posílili patřičné partie svalů a šlach, které budou nyní primárně zatěžovány. Níže uvedený "tréninkový plán" by vám měl být v tomto přechodu nápomocen. Pochopitelně to není jediná správna cesta jak efektivně snižovat profil běžecké boty. Nicméně mějte na paměti, že tělo skutečně potřebuje čas a prostor pro posílení dosud nezatěžovaných svalů a šlach a proto doporučujeme nezvyšovat týdenní dávky v nízkoprofilové obuvi o více než 15%.

Plán se skládá následujících fází:
Seznamovací fáze – krátké běhy v novém konceptu obuvi. Je potřeba dát tělu čas zvyknout si na novou (jinou) zátěž.  Vyvarujte se klasickému problému „příliš brzy, příliš moc kilometrů“. V této fázi začnete mnohem více při běhu zapojovat lýtkové svaly a naopak budete ulevovat svalům stehenním.
Adaptační fáze – tělo si postupně zvyká na novou zátěž, postupně můžeme zvyšovat objemy a frekvenci běhů
Progresivní fáze – převládá čas strávený v nízkoprofilové obuvi, tělo si navyklo nové zátěži, pohybový aparát je zatěžován symetricky, běžec získává mnohem větší vjem  a radost z běhu. V této fázi rozhodně budete schopni znatelně rozeznat zásadní rozdíl.
Výkonnostní fáze – rychlost, dril, systematický trénink

Tak jako v běžném životě je potřeba si uvědomit fakt, že obuv se má střídat. Každá obuv je konstrukčně vyráběna tak aby svému majiteli poskytovala nějakou funkci v daném prostředí. Nakonec, kdo z vás si vezme silniční galuskové kolo na single track?

Jaká byla moje zkušenost?

Žádné komentáře:

Okomentovat